Friidrotts-VM 2017

Friidrotts-VM 2017

Friidrotts-VM år 2017 utspelas i London, Storbritannien.
I och med detta mästerskap så blir detta världsmästerskap det 16:e att utföras på Olympiastadion i London.

Detta världsmästerskap i friidrott är mellan den 4:e augusti till och med den 13:e augusti.

Usain Bolt, vår tids största superstjärna inom löpning, har aviserat att detta kan vara den sista tävlingen som han genomför på denna nivå.
Kommer han att knipa guld igen? Vi får se! Usain Bolt kommer att tävla i 100 m, 200 m samt staffetten.

Sen får vi såklart inte glömma bort Daniel Ståhl. Svensken som har kastat längst i diskus i år. Blir det guld?

Alla tider som nämns här i artikeln är svenska tider.


Friidrotts-VM TV-tider:

Fredag 4 augusti:
Kl: 19.30 - 23.00, TV4

Lördag 5 augusti:
Kl: 11.00 - 11.30, TV12
Kl: 11.30 - 14.30, TV4
Kl: 19.30 - 23.15, TV4

Söndag 6 augusti:
Kl: 11.00 - 11.30, TV12
Kl: 11.30 - 17.50, TV4
Kl: 19.30 - 23.15, TV4

Måndag 7 augusti:
Kl: 19.30 - 23-15, TV4

Tisdag 8 augusti:
Kl: 20.00 - 23.15, TV4

Onsdag 9 augusti:
Kl: 19.30 - 23-15, TV4

Torsdag 10 augusti:
Kl: 19.30 - 23.15, TV4

Fredag 11 augusti:
Kl: 11.00 - 15.00, TV4
Kl: 19.30 - 23.15, TV4

Lördag 12 augusti
Kl: 11.00 - 11.30, TV12
Kl: 11.30 - 16.00, TV4
Kl: 19.30 - 23.15, TV4

Söndag 13 augusti:
Kl: 8.40 - 11.30, TV12
Kl: 11.30 - 16.55, TV4
Kl: 19.30 - 23.00, TV4


Friidrotts-VM 2017 Tävlingsprogram:

Fredag 4 augusti:
Kl: 20.00 100 meter försök, herrar
Kl: 20.20 Diskus kval, herrar
Kl: 20.30 Längdhopp kval, herrar
Kl: 20.35 1500 meter försök, damer
Kl: 20.45 Stavhopp kval, damer
Kl: 21.20 100 meter försök, herrar
Kl: 21.45 Diskus kval, herrar
Kl: 22.20 10000 meter final, herrar

Lördag 5 augusti:
Kl: 11.00 Kula kval, herrar
Kl: 11.05 Sjukamp damer, 100 meter häck
Kl: 11.35 Slägga kval, damer
Kl: 11.45 400 meter försök, herrar
Kl: 12.00 Tresteg kval, damer
Kl: 12.30 Sjukamp damer, höjdhopp
Kl: 12.45 100 meter försök, damer
Kl: 13.05 Slägga kval, damer
Kl: 13.45 800 meter kval, herrar
Kl: 20.00 Sjukamp damer, kula
Kl: 20.05 100 meter semifinal, herrar
Kl: 20.25 Diskus final, herrar
Kl: 20.35 1500 meter semifinal, damer
Kl: 21.05 Längdhopp final, herrar
Kl: 21.10 10000 meter final, damer
Kl: 22.00 Sjukamp damer, 200 meter
Kl: 22.45 100 meter final, herrar

Söndag 6 augusti:
Kl: 11.00 Sjukamp damer, längdhopp
Kl: 11.05 3000 meter hinder försök, herrar
Kl: 11.40 Stavhopp kval, herrar
Kl: 12.05 400 meter häck försök, herrar
Kl: 12.45 Sjukamp damer, kval spjut
Kl: 12.55 400 meter försök, damer
Kl: 14.00 Sjukamp damer, spjut
Kl: 14.15 110 meter häck försök, herrar
Kl: 20.00 Stavhopp final, damer
Kl: 20.05 Spjut kval, damer
Kl: 20.10 100 meter semifinal, damer
Kl: 20.40 400 meter semifinal, herrar
Kl: 21.10 100 meter häck semifinal, herrar
Kl: 21.30 Spjut kval, damer
Kl: 21.35 Kula final, herrar
Kl: 21.40 Sjukamp damer, 800 meter
Kl: 22.15 800m semifinal, herrar
Kl: 22.50 100m final, damer

Måndag 7 augusti:
Kl: 19.30 200 meter försök, herrar
Kl: 19.35 Tresteg kval, herrar
Kl: 20.00 Slägga final, damer
Kl: 20.30 400 meter häck försök, damer
Kl: 21.20 400 meter häck semifinal, herrar
Kl: 21.25 Tresteg final ,damer
Kl: 22.30 110 meter häck final, herrar
Kl: 22.50 1500 meter final, damer

Tisdag 8 augusti:
Kl: 20.20 Spjut final, damer
Kl: 20.30 200 meter försök, damer
Kl: 20.35 Stavhopp final, herrar
Kl: 21.35 400 meter häck semifinal, damer
Kl: 21.40 Kula kval, damer
Kl: 22.10 3000 meter hinder final, herrar
Kl: 22.35 800 meter final, herrar
Kl: 22.50 400 meter final, herrar

Onsdag 9 augusti:
Kl: 20.05 3000 meter hinder försök, damer
Kl: 20.10 Längdhopp kval, damer
Kl: 20.20 Slägga kval, herrar
Kl: 21.05 5000 meter försök, herrar
Kl: 21.25 Kula final, damer
Kl: 21.50 Slägga kval, herrar
Kl: 21.55 200 meter semifinal, herrar
Kl: 22.30 400 meter häck final, herrar
Kl: 22.50 400 meter final, damer

Torsdag 10 augusti:
Kl: 19.30 5000 meter försök, damer
Kl: 20.05 Spjut kval, herrar
Kl: 20.10 Höjdhopp kval, damer
Kl: 20.25 800 meter försök, damer
Kl: 21.20 Tresteg final, herrar
Kl: 21.25 1500 meter försök, herrar
Kl: 21.35 Spjut kval, herrar
Kl: 22.05 200 meter semifinal, damer
Kl: 22.35 400 meter häck final, damer
Kl: 22.50 200 meter final, herrar

Fredag 11 augusti:
Kl: 11.00 Tiokamp herrar, 100 meter
Kl: 11.10 Diskus kval, damer
Kl: 11.45 100 meter häck försök, damer
Kl: 12.05 Tiokamp herrar, längdhopp
Kl: 12.15 Höjdhopp kval, herrar
Kl: 12.35 Diskus kval, damer
Kl: 13.55 Tiokamp herrar, kula
Kl: 18.00 Tiokamp herrar, höjdhopp
Kl: 20.05 100 meter häck semifinal, damer
Kl: 20.10 Längdhopp final, damer
Kl: 20.35 800 meter semifinal, damer
Kl: 21.10 1500 meter semifinal, herrar
Kl: 21.30 Slägga final, herrar
Kl: 21.45 Tiokamp herrar, 400 meter
Kl: 22.25 3000 meter hinder final, damer
Kl: 22.50 200 meter final, damer

Lördag 12 augusti:
Kl: 11.00 Tiokamp herrar, 100 meter häck
Kl: 11.35 4x100 meter stafett försök, damer
Kl: 11.55 4x100 meter stafett försök, herrar
Kl: 12.00 Tiokamp herrar, diskus
Kl: 12.20 4x400 meter stafett försök, damer
Kl: 12.50 4x400 meter stafett försök, herrar
Kl: 13.20 Tiokamp herrar, diskus
Kl: 15.15 Tiokamp herrar, stavhopp
Kl: 18.30 Tiokamp herrar, spjut
Kl: 20.05 Höjdhopp final, damer
Kl: 21.05 100 meter häck final, damer
Kl: 21.15 Spjut final, herrar
Kl: 21.20 5000 meter final, herrar
Kl: 21.45 Tiokamp herrar, 1500 meter
Kl: 22.30 4x100 meter stafett final, damer
Kl: 22.50 4x100 meter stafett final, herrar

Söndag 13 augusti:
Kl: 20.00 Höjdhopp final, herrar
Kl: 20.10 Diskus final, damer
Kl: 20.35 5000 meter final, damer
Kl: 21.10 800 meter final, damer
Kl: 21.30 1500 meter final, herrar
Kl: 21.55 4x400 meter stafett final, damer
Kl: 22.15 4x400 meter stafett final, herrar


Svenskar som är klar för VM 2017:

Sverige i Friidrotts-VM 2017

Kvinnor:
800 meter: Lovisa Lindh
1500 meter: Meraf Bahta
10000 meter: Sarah Lahti
Höjdhopp: Erika Kinsey och Sofie Skoog
Kula: Fanny Roos
Marathon: Lisa Ring, Isabellah Andersson och Louise Wiker
Stavhopp: Michael Meijer och Angelica Bengtsson

Män:
20 kilometer gång: Anatole Ibáñez och Perseus Karlström
50 kilometer gång: Anders Hansson
3000 meter hinder: Napoleon Solomon
Diskus: Daniel Ståhl
Längdhopp: Michel Tornéus
Marathon: David Nilsson och Mikael Ekvall
Stavhopp herrar: Armand Duplantis
Tiokamp: Fredrik Samuelsson


Friidrotts-VM's officiella webbplats: http://www.iaafworldchampionships.com/